Jak vyplnit formulář pro děti a mladé lidi cestující do Chorvatska

Jak už bylo uvedeno, mladí lidé do 18 let, kteří cestují do Chorvatska bez doprovodu svých rodičů (resp. svého zákonného zástupce), musí na hranicích předložit vedle svého pasu i notářsky ověřený souhlas rodičů s touto cestou. Vyplňování formuláře však může přinést nečekané komplikace. V následujícím přehledu proto přinášíme pokyny, jak postupovat i při specifických situacích.

 

Kdo formulář vyplňuje?

Souhlas je nutné vyplnit, pokud dítě cestuje do Chorvatska bez svého zákonného zástupce, tedy zpravidla bez alespoň jednoho z rodičů. Uděluje ho zákonný zástupce, tedy nejčastěji jeden z rodičů.

 

Musí mít dítě ještě jiné doklady?

Pokud dítě cestuje samotné do zahraničí, musí mít s sebou vždy vlastní cestovní pas. O něj je možné požádat, i když je dítě již zapsané v pase rodičů.

 

Jak ho vyplnit, pokud do Chorvatska cestuje více dětí?

Pokud do Chorvatska rodiče vysílají více dětí, je potřeba, aby souhlas mělo každé z nich zvlášť.

 

Co dělat, když má rodič jiné příjmení než dítě?

Pokud má matka nebo otec jiné příjmení než dítě, kterému vystavují souhlas, stačí na hranicích předložit rodný list dítěte nebo jeho ověřenou kopii. Ani v jednom případě není nutné tento dokument překládat do jiného jazyka.

Tento postup platí i pro situaci, kdy rodič s odlišným příjmením dítě na cestě do Chorvatska doprovází.Jen v případě následného sňatku se doporučuje, aby matka nebo otec na hranicích předložili i svůj oddací list. Ani ten však není třeba překládat.

 

Kdo má souhlas vyplnit, pokud jsou rodiče rozvedeni nebo neuzavřeli sňatek?

Rodičovská zodpovědnost náleží podle zákona i po rozvodu oběma rodičům. Oba rodiče jsou proto zákonnými zástupci a postačí, když souhlas udělí pouze jeden z nich. Toto se vztahuje i na rodiče, kteří nejsou sezdáni.

 

Jak postupovat, pokud bude dítě cestovat letecky?

V tomto případě není nutné souhlas vystavovat. Letecká společnost však musí dítěti udělit průvodní list pro cestování nezletilé osoby, který je v souladu s IATA standardy. Průvodní list se vyplňuje zpravidla ještě před vystavením letenky. Více informací o tomto dokumentu a způsobu, jak zajistit let pro nezletilé dítě, vám příslušná letecká společnost.

 

Co je třeba vyplnit, pokud se dítě účastní hromadně organizované akce nebo jede do Chorvatska na školní výlet?

Za těchto okolností souhlas není potřeba vyplňovat. Organizátor akce však musí na hranicích předložit jmenný seznam účastníků akce. Text seznamu je nutné přeložit do angličtiny nebo chorvatštiny. Podpis organizátora ani překlad nemusí být notářský ověřený, na dokumentu ale musí být razítko organizátora.

 

Musí souhlas vyplňovat pěstoun cestující s dítětem?

Pokud pěstoun jede do Chorvatska s dítětem, které mu bylo svěřeno do péče, musí na hranicích předložit soudní rozhodnutí o svěření dítěte do pěstounské péče. Rozhodnutí může zůstat v českém jazyce.

 

Jak formulář vyplnit, když nezletilé dítě cestuje bez doprovodu?

Pokud má dítě vlastní cestovní pas a cestuje samo (nebo ve skupině nezletilých), doporučuje se kolonku s údaji o doprovázející osobě proškrtnout.

 

Je nutné, aby dítě mělo souhlas i v případě, kdy cestuje bez rodičů pouze na cestě zpět?

I pokud rodiče nedoprovázejí nezletilé dítě pouze na cestě z Chorvatska, chorvatské úřady vyžadují, aby zákonný zástupce souhlas dítěti vystavil.

 

V případě dalších dotazů je možné se obrátit na konzulární oddělení Velvyslanectví Chorvatské republiky v Praze na adrese:

V Průhledu 9, Praha 6

Tel: 233 340 479, 233 355 695, 233 355 247

Fax: 233 343 464

E-mail: velrhprag@vol.cz, croemb.praha@mvp.hr

 

 

Formulář je možné si stáhnout ve dvou podobách:

Ve formátu .doc ZDE (k vyplnění přímo v počítači)

Ve formátu .pdf ZDE (k vytištění)

 

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Velvyslanectví ČR v Chorvatsku
Pro NICM/NIDM zpracoval Tomáš Hodač, 23.6.2008

 

AttachmentVelikost
souhlas_s_cestou_nezletileho_do_chorvatska.doc25 KB
souhlas_s_cestou_nezletileho_do_chorvatska.pdf88.8 KB

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30