Pragulic: Zima očima lidí bez domova

PragulicBlížící se zima znamená pro lidi bez domova kritické období. Vedle umrznutí hrozí i požáry v různých improvizovaných příbytcích. „Luxusem, který si nemůžete dovolit, je i běžná chřipka nebo angína. Nemáte se kde vypotit, zahřát, dát si teplou sprchu,“ popisuje Honza H. své zkušenosti s životem na ulici. Nelehkou situaci navíc zhoršují i psychické problémy nebo výpadek příjmů ze sezónních prací.

Když Karim dostal téměř ze dne na den výpověď z ubytovny, kde žil poslední rok, bylo mu hned jasné, že se dostal do kritické situace. Venkovní teploty už v noci klesají pod nulu a z minulosti má s hledáním pronájmu špatné zkušenosti. Nejde jen o napjatý rozpočet, ale mnozí pronajímatelé bytů ho prostě odmítli kvůli jeho stylu života či vzezření.  Navíc je HIV pozitivní a to je i v řadě azylových domů a ubytoven nepřekonatelná překážka.

„Karim žil sice od mládí na ulici, ale to neznamená, že by tam dokázal ještě dnes přežít. Nemá ‚partu‘, díky které by si dokázal zajistit stravu, nocleh a bezpečí, pravděpodobně by návrat k takovému životu psychicky ani fyzicky nezvládl,“ myslí si Tereza Jurečková, spoluzakladatelka sociálního podniku Pragulic, pro který Karim pracuje jako průvodce a jehož pracovníci mu nakonec pomohli sehnat alespoň dočasné ubytování.

PragulicPrávě díky Pragulicu se může i široká veřejnost seznámit s tím, co pro lidi bez domova zima znamená a jak se na ni mohou připravit. „Kdo přespává v nějaké chatce, ten si třeba naštípá dříví, jiný je na tom se zázemím i psychikou hůře, neví, co bude zítra, natož za měsíc a nijak se nepřipravuje,“ popisuje různorodost „bezdomovecké scény“ Honza H., jeden z průvodců Pragulicu představující zájemcům Prahu očima lidí bez domova. Na prohlídce s ním se dostanete třeba do denního centra U Bulhara nebo uvidíte, kde se lze improvizovaně zahřát v okolí Hlavního nádraží.

Kromě bydlení těmto lidem nejvíce chybí boty, často je mají děravé, nesprávnou velikost, nejsou zimní, a proto si je třeba vycpávají novinami. Nedostatkové jsou i spacáky. Lidé si často myslí, že jde jen o dny, kdy jsou velké mrazy. Ale už teď, kdy je sychravo a mrholí, jde o zdraví,“ dodává průvodce Honza H, který strávil na ulici několik let a nyní se mu zatím i díky Pragulicu daří udržet si stále bydlení. Těm, kdo chtějí lidem bez domova v zimě pomoci, radí nejjednodušší metodu: naplňte igelitku teplým oblečením a zimní obuví a darujte ji přímo bezdomovci ve vašem okolí. Pragulic také pořádá během zimy sbírky oblečení.

Když se řekne bezdomovectví a zimní období, většina z nás si vybaví jen riziko extrémních mrazů. Ale těch komplikací je mnohem víc: Zatímco v létě na opláchnutí stačí třeba lavor nebo řeka, v zimě je možností hygieny méně. V kombinaci s nutností nosit několik vrstev oblečení a strávit den na teplém místě (noclehárny totiž musí všichni brzy ráno opustit) to pak vede k oné nechvalně známé nelibé vůni v prostředcích hromadné dopravy. A věřte, že i samotným lidem bez domova jsou pohledy spolucestujících hodně nepříjemné, že se za svou situaci leckdy stydí, ale nemají, kam by jinam šli,“ vysvětluje Tereza Jurečková a dodává, že samostatnou kategorií jsou také podzimní a zimní deprese. Citelný je i výpadek v příjmech kvůli ukončení sezónních prací.

Porozumět lépe tomu, jak se lidé bez domova nejen v zimě cítí, umožňují právě prohlídky Pragulicu. Například s Petrem nahlédnete do bezdomovecké kolonie pod Hlávkovým mostem a dozvíte se, jak si bezdomovecká komunita dovede v různých kritických situacích poradit sama. Další z průvodců, Robert, je přímo dobrovolníkem Armády spásy, a i když jeho trasa přímo do zařízení této organizace nevede, rád o této své práci a vůbec každodenním životě lidí bez přístřeší vypráví.

Prohlídky míst spojených se životem na ulici si můžete vybrat a rezervovat na www.pragulic.cz. Trvají obvykle 2-3 hodiny a cena je 250 Kč pro dospělé a 180 Kč pro studenty. Domluvit lze prohlídky pro školní třídy i firemní kolektivy. V prodeji jsou také dárkové poukazy, takže můžete tuto neobvyklou zkušenost věnovat svým blízkým jako originální dárek.O Pragulic

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím bořit zažité stereotypy. V současné době projekt nabízí unikátní prohlídky Prahy, během kterých ukazuje bezdomovecký průvodce turistům netradiční místa, kam běžný návštěvník hlavního města nezavítá a propojuje je se svým životním příběhem. Pragulic byl založen v roce 2012 třemi univerzitními studenty a během prvního roku svého fungování získal několik ocenění – Social Impact Award 2012, Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013, Fidelity Future Impact Prize a cenu za sociální inovace SozialMarie. Více na www.pragulic.cz.

 

 

 

 

Vložila: Tereza Komůrková, říjen 2015
Zdroj: TZ Pragulic

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
7
8
9
10
11
12
13
 
 
 
 
 
 
 
14
15
16
17
18
19
20
 
 
 
 
 
 
 
21
22
23
24
25
26
27
 
 
 
 
 
 
 
28
29
30
31
1
2
3