Právo na zapomnění

dataJinak též právo být zapomenut. V poslední době tolik diskutované ukládání, skladování a distribuce osobních údajů je popsáno v obecném nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Kromě jiného umožňuje uživatelům žádat po zpracovatelích výmaz osobních údajů. Této možnosti se však týkají určitá omezení.

Osobní údaje zahrnují vše, co lze nějakým způsobem spojit s vaší osobou: jméno a přijímení, datum narození, adresa, telefon, pohlaví, a podobně. Národnost, rasa, sexuální orientace, vyznání – to jsou již citlivé informace. Těch se toto nařízení samozřejmě též týká.

 

Podle Článku 17 EU obecného nařízení o ochraně osobních údajů (viz zde) je možné osobní údaje na požádání vymazat v těchto případech:

 • osobní údaje již nejsou potřebné pro účely, pro které byly shromážděny nebo jinak zpracovány,
 • subjekt údajů odvolá souhlas a neexistuje žádný další právní důvod pro zpracování,
 • subjekt údajů vznese námitky proti zpracování a neexistují žádné převažující oprávněné důvody pro zpracování,
 • osobní údaje byly zpracovány protiprávně,
 • osobní údaje musí být vymazány ke splnění právní povinnosti,
 • osobní údaje byly shromážděny v souvislosti s nabídkou služeb informační společnosti podle článku 8 odst. 1 obecného nařízení

 

Jako příklad můžeme uvést například nákup na e-shopu. Při objednávce zadáváte minimálně jméno, adresu, email. Tyto informace obchod samozřejmě potřebuje k úspěšnému vyřízení objednávky. Ale proč skladuje tyto informace měsíce a roky poté? Prozatím o jejich výmaz musíte požádat sami přímo eshop.

 

Naopak zde jsou případy, v nichž výmaz není možný:

 • pro výkon práva na svobodu projevu a informace
 • pro splnění právní povinnosti, jež vyžaduje zpracování podle práva Unie nebo členského státu, které se na správce vztahuje, nebo pro splnění úkolu provedeného ve veřejném zájmu nebo při výkonu veřejné moci, kterým je správce pověřen
 • z důvodů veřejného zájmu v oblasti veřejného zdraví
 • pro účely archivace ve veřejném zájmu, pro účely vědeckého či historického výzkumu či pro statistické účely v souladu s čl. 89 odst. 1, pokud je pravděpodobné, že by právo uvedené v odstavci 1 znemožnilo nebo vážně ohrozilo splnění cílů uvedeného zpracování
 • pro určení, výkon nebo obhajobu právních nároků.

 

O výmaz nemusíte žádat pouze konkrétního zpracovatele. Např. vyhledávač Google nachystal formulář (zde), pomocí kterého již nebude indexovat (prohledávat) stránky, na kterých se objevuje vaše jméno. Žádosti je vyhověno přibližně v polovině případů.

 
 
 
Vložila: E. Tesařová, březen 2018
Zdroj: EU obecné nařízení o ochraně osobních údajů, Žádost o odstranění obsahu

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1