Přehlídka Středoškolské odborné činnosti zná své vítěze

Celostátní přehlídky soutěže Středoškolské odborné činnosti se letos zúčastnilo 1 533 studentů středních škol a gymnázií, z nichž se 284 probojovalo do celostátního kola. Dle hodnocení porotců se dá přibližně každá pátá práce, která postoupila do celostátního kola, považovat za mimořádnou. Celostátní přehlídku soutěže Středoškolská odborná činnost vyhlašuje MŠMT, gestorem je NIDV.

38. ročník celostátní přehlídky SOČ byl slavnostně zahájen v pátek 17. června 2016 v královéhradeckém Adalbertinu českou státní hymnou v provedení žesťového kvarteta ze Základní umělecké školy Střezina. Za MŠMT se zahájení zúčastnil Jaroslav Fidrmuc, za NIDV ředitelka Helena Plitzová.

Sobotní den patřil studentům, kteří od časných ranních hodin obhajovali své práce před 5–6 člennými porotami složenými z předních českých odborníků. Celkem 18 odborných porot hodnotilo soutěžní práce v těchto oborech: Matematika a statistika; Fyzika; Chemie; Biologie; Geologie a geografie; Zdravotnictví; Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství; Ochrana a tvorba životního prostředí; Strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design; Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace; Stavebnictví, architektura a design interiérů; Tvorba učebních pomůcek a didaktická technologie; Ekonomika a řízení; Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času; Teorie kultury, umění a umělecké tvorby; Historie; Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory a Informatika.

V odpoledním programu úspěšné studenty čekaly posterové prezentace. Zájemci z řad diváků se mohli seznámit se soutěžními pracemi v podobě posterů (plakátů, modelů, výrobků, ale i 3D či zvukových ukázek) a jejich autoři jim byli k dispozici pro případné konzultace.

Nedělní odpoledne pak vyvrcholilo netrpělivě očekávaným slavnostním vyhlášením výsledků Celostátní přehlídky SOČ. Soutěžící, porotce, organizátory a další hosty pozdravil Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, který nad letošním ročníkem převzal záštitu. Úspěšným autorům soutěžních prací a všem zúčastněným dále poděkovali a popřáli mnoho zdaru Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu, Josef Hynek, rektor Univerzity Hradec Králové, a Petr Konvalinka, rektor Českého vysokého učení technického v Praze.

Autoři  nejlepších odborných prací se mohou těšit na účast v navazujících mezinárodních soutěžích v USA, Číně a v Evropě, na kterých téměř každoročně, i přes obrovskou mezinárodní konkurenci, získávají účastníci SOČ významná ocenění.

Výsledková listina 2016

 

 

 

 

 

 

Vložila: Dana, červen 2016
Zdroj: www.msmt.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 
 
31
1
2
3
4
5
6