Přijetí na více oborů VŠ - který si vybrat?!

Podali jste si více přihlášek na vysokou školu, aby se vám zvýšila šance na přijetí a uspěli jste ve více oborech, školách, či městěch? Přinášíme shrnutí článku, který uveřejinl studentpoint.cz, které by vám mělo pomoci při rozhodování pro jaký obor se rozhodnout.Při rozhodování, na jakou školu se nakonec zapíšete byste se měli zamyslet nad následujícími body:

1. Preferujete uplatnění v budoucnu, nebo pro vás zajímavější obor?

Měli byste se rozhodout, zda budete schopni dostudovat obor, jehož studium vás nebude tolik bavit, ale po jeho absolvování budete mít vyskokou šanci se uplatnit, nebo jestli dáte přednost studiu oboru, který je vás velice zajímá, ale budoucí uplatnění je spíše nejisté. Záleží jen na vás, zda jste schopni dokončit pro vás nudné studium, nebo dáte přednost tomu, co vás opravdu zajímá.

2. Školní prostřední, atmosféra, kvalita výuky, vybavení apod.

Pokud stále váháte, vyhledejte si preference na školy, mezi kterými se rozhodujete. Jestli jste nestihli navštívit školu v den otevřených dveří, informace o škole můžete vyhledat na webu, nebo ideálně od studentů, kteří na škole studují. Od studentů tak nejlépe můžete zjistit, jak to na škole chodí, jací profesoři tam přednášejí a jak je studium náročné.

3. Jaké město pro studium si vybrat?

Nejvíce vysokých škol je v Praze, ale některé obory najdete pouze mimo metropoli. Určitě stojí za rozmyšlení, v jakém měste byste rádi strávili následující tři až pět let studia.

4. Vyučované předměty

Zjistit si dopředu, jaké předměty budete muset absolvovat, jejich osnovy, případně seznam doporučené literatury vám může výrazně pomoci při rozhodování.

Samozřejmě se taky můžete zapsat na více oborů/ fakult/ škol najednou. Berte ovšem na vědomí, že pouze 4 roky lze studovat zdarma bakalářský obor. Pokud si studium protáhnete, čeká vás placení poplatku za delší studium. Navíc pokud studujete více oborů, máte 3+1 roky zdarma pouze u jednoho oboru (u druhého obor máte zdarma pouze 3 roky). 

 

Zdroj: www.studentpoint.cz 

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, únor 2018

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5