Příležitost pro mladé dobrovolníky z Frýdku-Místku a okolí

 Studentský dobrovolnický klub (SDK) je jedním z projektů Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku -Místku.

„Jsme otevřená skupina mladých lidí, kteří realizují vlastní činnost, schůzky, besedy, programy pro děti, pro lidi s postižením nebo pro seniory. Hlavní myšlenkou klubu je společná dobrovolnická služba. Scházíme se pravidelně v klubovně Adry, kde probíhá příprava, a vznikají nápady, co zajímavého podnikneme," říká Monika Janoštíková, koordinátorka studentského dobrovolnického klubu z Adry.

 

SDK každoročně uspořádá desítky akcí a programů, do kterých se zapojují studenti z dvanácti středních a dvou vysokých škol. Celkem více jak šedesát mladých a ochotných lidí z Frýdku-Místku, Ostravy, Frýdlantu nad Ostravicí, Nového Jičína a Kopřivnice. Dobrovolníci se zapojují do přípravy programů pro děti, postižené nebo seniory. Například s dětmi z dětského domova hrají netradiční míčové hry, připravují pro ně orientační závody v přírodě, chodí na výlety nebo třeba spolu sbírají na podzim kaštany.

„Sedm nejzdatnějších dobrovolníků se v době letních prázdnin od 12. do 26. července zúčastnilo pobytu v dětském domově v Mukačevu na Ukrajině. Zde jsme připravili program pro osmdesát dětí, které jsou bez rodičů, mají různé výchovné problémy a spoustu osobního strádání, přibližuje jednu z akcí Janoštíková. „Krásnou květnovou neděli zažili dobrovolníci při setkání pěstounských rodin v hotelu Javor v městečku Řece. Studenti a čtyřicet dětí si užili stavění věží z krabic, modelování ze špejlí i napínavou hru na detektivy. Rodiče se tak mohli nerušeně věnovat vzdělávání, výměně zkušeností i odpočinku," uzavírá výčet aktivit Janoštíková.

SDK spolupracuje s několika sociálními zařízeními a organizacemi. Jedním z nich je sdružení APROPO, kde si mladí dobrovolníci můžou vyzkoušet roli asistenta vozíčkáře. V rámci jednoho z programů si dobrovolníci se zdravotně postiženými členy vyrazili zaplavat na bazén beskydského sanatoria v Metylovicích. Spolupráce probíhá také s Domovem pro seniory ve Frýdku-Místku, pro který dobrovolníci opakovaně připravují rozmanité programy pro osamělé lidi. „Kromě povídání spolu zpívají s harmonikou nebo malují. V říjnu společně vytvořili z listů krásný podzimní obraz a pověsili ho do vstupní haly domova," upřesňuje program Janoštíková. Dobrovolníci některé programy realizují jednorázově jiné opakovaně. Mezi ty opakující se patří co čtrnáctidenní docházení na dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku za nemocnými dětmi. Zde nejčastěji malují a tvoří s papíru.„Teď na podzim spolu vyráběli létající draky," doplňuje Janoštíková.

Klub je otevřen všem mladým lidem v regionu Frýdek-Místek. Stačí se zkontaktovat e-mailem na adresu dcfm1@adra.cz , telefonicky na 775 688 896 nebo přijít osobně. Popřípadě se podívat na webové stránky studentského dobrovolného klubu ADRA: www.dcfm.cz.

 

 

Petr Kantor

regionální koordinátor - redaktor

kraj Moravskoslezský

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30