Publikace: Primární prevence rizikového chování ve školství

 Publikace Primární prevence rizikového chování ve školství představuje základní koncepty primární prevence rizikového chování uplatňované v České republice. Kniha je v takto komplexním pojetí a způsobu zpracování (více než dvě desítky autorů reprezentujících různé instituce a tématické oblasti primární prevence) ojedinělým autorským počinem, který by měl pomoci zlepšit současný stav vzdělávání v primární prevenci i postupné vytváření celonárodního systému preventivních programů ve školách a školských zařízeních.

Kniha důsledně reflektuje vývoj na domácí scéně a autoři v ní uvádějí do souvislostí některá základní historická fakta a současně čtenářům přibližují celkový kontext vývoje preventivních programů v České republice. Cílem autorů však současně bylo zasadit domácí vývoj prevence do mezinárodního rámce. Ambicí tedy bylo např. harmonizovat terminologii v primární prevenci a předložit systémové návrhy řešení některých historických koncepčních chyb, které vývoj preventivních programů v naší zemi negativně poznamenaly. Autoři se nevyhýbají citlivým otázkám nejen v tom, jaké programy a v jaké kvalitě jsou dnes ve školách často realizovány, ale právě též tomu, jak vypadá, resp. měla by vypadat systémově prováděná kontrola kvality a jaké důsledky s sebou takové hodnocení přináší.

Kniha míří jak k širší pedagogické a rodičovské veřejnosti, tak směrem k výuce na pedagogických a dalších fakultách v této oblasti. Dělena je do sedmi hlavních kapitol a obsahuje praktické přílohy s doporučenými postupy ve vybraných modelových situacích. Závěr publikace je laděn směrem k hlavním problémům současného školství v prevenci rizikového chování a k dalšímu výhledu v této oblasti.

Citace

Miovský, M., Skácelová, L., Zapletalová, J., Novák, P. (Eds.) (2010). Primární prevence rizikového chování ve školství. Praha: Sdružení SCAN, Univerzita Karlova v Praze & Togga.

Ke stažení na:

Publikaci v plném znění je možno zdarma stáhnout na webových stránkách http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/17/2670/Primarni-prevence-rizikoveho-chovani-ve-skolstvi.

 Publikace vznikla v rámci projektu č. CZ.1.07/1.3.00/08.0205 ESF OP VK, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a stáním rozpočtem České republiky.

 

Vložila: Bc. Natalie Jogheeová, DiS.

Datum: 6.4.2011

Zdroj: www.adiktologie.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30