Rady pro absolventy

V souvislosti s požadavky zaměstnavatelů vůči zaměstnancům je vhodné uvést několik rad absolventům škol a učilišť, které jim mohou usnadnit začátek profesní kariéry:

  • S hledáním zaměstnání neotálejte, buďte aktivní. O volných pracovních místech se informujte již v posledním ročníku studia, a to i v případě, že uvažujete o dalším studiu, protože přijetí na vyšší typ školy nemáte jisté. Kontakt, který se zaměstnavatelem navážete, vám v případě nepřijetí na školu může být užitečný. Připravte si stručné reference, které můžete zaměstnavatelům předat pro případ pozdějšího výskytu volného místa.
  • Nástupem do zaměstnání začíná nový úsek vašeho života a je nezbytné přizpůsobit mu vlastní životní styl. To, co vám možná bylo trochu tolerováno ve škole, např. občasný pozdní příchod na vyučování, nemusí váš zaměstnavatel akceptovat.
  • Na mistry světa nejsou nikde zvědaví. Je sice pravda, že škola vás vybavila nejmodernějšími poznatky, ale pro uplatnění v praxi je mnohdy důležitější zkušenost, a tu mají starší spolupracovníci.
  • Požádat o pomoc není u začínajícího pracovníka ponižující. Nikdo od vás nebude očekávat dokonalost, spíše snahu něco se naučit.
  • Na novém pracovišti si ponechte čas na "rozkoukání". Vstup do zaměstnání je nejen zkouškou odborné způsobilosti, ale i osobních vlastností. Je vhodné pozorovat chování spolupracovníků a pochopit, co je pokládáno za správné při plnění pracovních povinností i ve vzájemných vztazích. Vybudovat si dobrou pozici v kolektivu je možné jedině postupně, s trvalejším efektem.
  • Všechny dovednosti nejsou vidět hned. Chce-li mít nováček v zaměstnání úspěch, měl by projevovat aktivitu a zájem o svou práci. Jen tak ostatní poznají jaké má schopnosti, co umí, jak je schopen pracovat a jak bude pro zaměstnávající organizaci důležitý.
  • Důležité je být pozitivní. Přátelské a vstřícné chování vyvolává pozitivní odezvu a odzbrojuje potenciální nepřátele. S pozitivními postoji se lze snadněji zařadit do pracovního týmu.

 

 

 
Zdroj: https://www.jobs.cz/
Poslední aktualizace: N. Jogheeová, květen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5