Rozhovor s Jirkou Kučerou z ICM Prachatice

ICM Prachatice  poskytuje mladým lidem informace o práci, studiu, dobrovolnictví, volném čase a dalších možnostech pro mladé stejně jako další Íčka pro mládež po celé republice. A právě fotografie ICM Prachatice byla součástí šestého kola facebookové soutěže na téma "Poznej Íčko", viz. soutěž ke kampani Information right now! Young people are asking: www.facebook.com/PravoNaInformacePraveTed. My jsme si popovídali se zástupcem prachatického Íčka Jirkou Kučerou.


Zdravím do Prachatic, co mladým lidem ve vašem ICM nabízíte a o které služby je největší zájem?

Zdravíme z Prachatic. V našem ICM nabízíme, jako v každém jiném, informace z jednotné klasifikace oblastí informací, pak samozřejmě možnost internetu a práce na PC, kopírování, laminaci. Dále pak předprodej vstupenek a samozřejmě pozvání na různé kulturní a společenské akce. Víme, že mladí neradi chodí do center nebo jsou zavřeni v místnostech, proto k nim chodíme my. Ať už to jsou různé besedy na školách (šikana, vztahy ve třídě, multikulturní výchova), pořádáme adaptační kurzy pro žáky, kteří přestupují z jednoho stupně na druhý, či jdou na úplně novou školu, popřípadě se jim mění třídní učitel. Takže se snažíme najít cesty nejen k tomu, jak se s nabídkou přiblížit mladým, ale také k tomu, aby mladí pak vyhledávali nás.

 


Jak dlouho pracuješ s dětmi a mladými? Co ti ta práce dala, ale i vzala?

Já to vlastně ani nepočítám. Poslední dobou říkám, že je to způsob života. Vlastně už na střední škole jsem pracoval s lidmi, na vysoké jsem začal pracovat s mládeží a dětmi. Ať už to byly kroužky, sezonní či jen jednorázové akce v různých centrech. Pak jsem se dostal do ICM, kde si mohu sám vymýšlet, co zrealizovat. To mě baví nejvíc. Nerad dělám stejné stále dokola. V tom je ta kreativita, kdy člověk rozvíjí sám sebe. To je asi to, co mi to dává. Nestojím na mrtvém bodě, ale stále se vytvářím. A co mi to bere? Nevím, snad nic důležitého.


Jaké akce pro mladé jste tento rok už uspořádali a co máte ještě v plánu?

Letošní rok byl opravdu činný. Od různých kroužků, po spolupráci s jinými neziskovými organizacemi. V první řadě mě napadá vystoupení v divadle, kde se vystřídalo asi dvěstě dětí na jevišti. Vše, co se naučili na józe, tak v příběhu mohly předvést. Pak tábory, různé prezentace (hudební kotel ve městě), adaptační kurzy, doučování žáků, kteří měli problémy s docházkou, Fórum zdravého města pro mladé, kde mohli vyjádřit svůj názor k fungování ve městě, návštěva klubu zdravotně postižených v ICM, realizovaná praxe v ICM…
A co nás čeká? Samozřejmě ještě několik táborů, adaptačních kurzů, vyhlášení Prázdninové soutěže…A hlavně se snad v letošním roce dočkáme nových prostor, na jejichž realizaci nám přispělo MŠMT.Co pro tebe znamená kampaň "Information Right Now! Young people are asking"?

Myslím si, že tohle je dobrý způsob, jak pomoci mladým lidem se ptát. Často neumějí formulovat své otázky a zde, například se zástupci města, musejí o své otázce přemýšlet a čekat odpověď. Myslím si, že je to dobrý nástroj pro růst a rozvoj mladých lidí a může jim to ukázat nový směr v jejich životě. Důležitý je také fakt, že si mladí mohou uvědomit, že mají právo na informace, které jim je zaručeno i řadou dokumentů. Jen musejí mnohdy ztratit ostych a sebrat odvahu k tomu, aby se zeptali.16. 5. 2012 proběhl celoevropský happening, zúčastnilo se i vaše prachatické Íčko. Jak celá akce probíhala?

Ano, i my jsme se účastnili. Nakonec jsme spojili síly a řekli si, že pokud máme předávat informace dětem a mládeži, nemůžeme stát v moři jen jako jeden ostrůvek. Proto jsme požádali několik organizací o možnost spolupráce. Nakonec nás bylo dvanáct. Od ICM v jižních Čechách, přes knihovnu, Zdravé město Prachatice, Eurodesk, Europe Direct, o.s. Jóga v denním životě po DDM Prachatice. Účastníkům byl na začátku předán Informační pas, kde měli základní údaje o organizacích. K nim pak přišel, vyplnil připravenou anketu, zúčastnil se soutěže či splnil úkol a dostal razítko do pasu. Pokud jich měl dostatek, mohl jít do velkého či malého slosování o ceny. Ceny věnoval Jihočeský kraj, Město Prachatice, partneři projektu a o medializaci se postaralo rádio Kiss jižní Čechy a internetový deník prachatickonews.cz.
Účastníkům pak zůstal informační pas, kde měl důležité údaje o organizacích (sídlo, adresy stránek, kontakty…) a my pak mohli pracovat s anketou. Nakonec byl připraven kotel se zástupcem města, kde se děti a mládež mohli ptát pana místostarosty.

 

Děkujeme za rozhovor :)

 

 

Kateřina Mydlářová, červenec 2012

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2