Rozhovor s Katkou Opatrnou z ICM Prostějov

ICM Prostějov poskytuje mladým lidem informace o práci, studiu, dobrovolnictví, volném čase a dalších možnostech pro mladé stejně jako další Íčka pro mládež po celé republice. A právě fotografie ICM Prostějov byla součástí devátého kola facebookové soutěže na téma "Poznej Íčko", viz. soutěž ke kampani Information right now! Young people are asking: www.facebook.com/PravoNaInformacePraveTed. My jsme si popovídali se zástupcem prostějovského Íčka Katkou Opatrnou.

Zdravím do Prostějova, co mladým lidem ve vašem ICM nabízíte a o jaké služby je největší zájem?
Naše prostějovské ICMko nabízí mladým lidem informace z oblastí, které je zajímají, ať už jsou to např. festivaly, brigády nebo dny otevřených dveří na VŠ. Takovou novinkou letošního roku je, že se snažíme podávat informace nejen aktuální a ověřené, ale hlavně s vtipem:) Pro informace si k nám mladí lidé můžou buď přijít osobně nebo je najdou i na našem webu (www.icmprostejov.cz) a FB stránce (www.facebook.com/icmprostejov). Také ale chodíme do škol, kde pro ně děláváme semináře a workshopy, např. seminář o dobrovolnictví "HYHO" [hajhou].
Nabídka prostějovského ICM je ale daleko širší, poskytujeme i řadu dalších služeb. Každý rok u nás působí zahraniční dobrovolníci v rámci Evropské dobrovolné služby a díky nim tak naše ICM nabízí zdarma konverzace v cizích jazycích, poslední dobou nejvíc v angličtině a ruštině. Mladým lidem u nás na počkání vyřídíme ISIC kartu, za levný peníz svážeme seminárku, ale největší zájem stejně mají mladí o odznáček s motivem, který si sami vytvoří :)

Jak dlouho pracuješ s dětmi a mladými? Co ti ta práce dala, ale i vzala?
To už je docela dlouho, v podstatě od střední školy. Dá se říct, že jsem se k tomu dostala tak, že jsem sama jezdila jako dítě na tábory se salesiánkami a líbil se mi styl, jakým je vedly, tak jsem s nimi taky začala jezdit jako vedoucí. Pak jsem chtěla jít studovat taneční pedagogiku, ale nakonec jsem se zaměřila na samotnou pedagogiku a práce s mladými se tak stala nejen mým koníčkem, ale i mou profesí.
A co mi práce s dětmi a mladými dala nebo vzala? Rozhodně mi dala a dává mraky zážitků, neustále nové podněty, abych nezakrněla, a někdy přináší až absurdní situace, které bych jinak neměla šanci zažít. Na druhou stranu mám taky pocit, že mě práce s mladými připravila o řadu předsudků a zaběhnutých stereotypů.  
 
Jaké akce pro mladé jste tento rok už uspořádali a co máte ještě v plánu?
Pro mladé připravujeme každý rok soutěže, besedy, výstavy apod. Letos jsme společně se zahraničními dobrovolníky, kteří v našem íčku působili v rámci Evropské dobrovolné služby, vymysleli a zrealizovali mezinárodní projekt, zaměřený na setkávání kultur kolem nás. Krátké filmy, které mladí lidé z šesti různých zemí společně v červenci natočili na Velehradě, jsou teď k vidění na Youtube. Letos ještě chystáme počítačovou soutěž Dobrodružství s počítačem, s mladými se chceme potkat na "burze škol" v Prostějově i v Olomouci a pro nadšené čtenáře našich stránek (www.icmprostejov.cz) letos určitě ještě připravíme internetovou soutěž Co skrývá web ICM.


Co pro tebe znamená kampaň „Information Right Now! Young people are asking“?
Asi začnu trochu od lesa. Než jsem před pěti roky začala v prostějovském ICMku pracovat, vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Zpětně mám pocit, že jsem se k informacím, jak je možné vyjet do zahraničí třeba jako dobrovolník, nikdy nedostala jenom proto, že jsem nevěděla, kde se zeptat. Kampaň "Information Right Now! Young people are asking" je skvělá v tom, že se díky ní může víc mladých lidí dozvědět, s čím vším jim íčka můžou pomoct.


16. 5. 2012 proběhl celoevropský happening, zúčastnilo se i prostějovské ICM. Jak celá akce probíhala?
Naše ICMko se začalo na akci připravovat spolu s návštěvníky už od začátku května. Každý zájemce dostal šablonu papírové kostky, kterou si vystřihl, slepil a popsal otázkami, na které se nejčastěji ptá. A nebo by se na ně rád někoho zeptal. Mladí lidé se tak třeba ptali: Proč lidé neumí létat? Co bude k obědu? nebo Kolik je na světě slov? Každý pátý, kdo nám kostku donesl, pak odcházel s malým bonusem, 4 GB fleškou. V den D - 16. května - jsme pak společně z těchto kostek skládali papírové otazníky všech barev i velikostí. Potom jsme otázky opsali a postupně je chceme na našich stránkách uveřejňovat.


Děkujeme za rozhovor :)

 

 

Kateřina Mydlářová, září 2012


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2