Rozhovor s Mirkem Sedláčkem z ICM Orlová

ICM Orlová funguje v rámci  sdružení YMCA a poskytuje mladým lidem informace o práci, studiu, dobrovolnictví, volném čase a dalších možnostech pro mladé stejně jako další Íčka pro mládež po celé republice. A právě fotografie ICM Orlová byla součástí čtvrtého kola facebookové soutěže na téma "Poznej Íčko", viz. soutěž ke kampani Information right now! Young people are asking: www.facebook.com/PravoNaInformacePraveTed. My jsme si popovídali se zástupcem orlovského Íčka Mirkem Sedláčkem.

Zdravím do Orlové, co mladým lidem ve vašem ICM nabízíte a o které služby je největší zájem?

Ahoj z Orlové :-) Nabízíme samozřejmě plně informační servis pro mladé lidi, internet, kopírování, skenování, wifi, laminování, vydáváme také slevové karty ISIC pro studenty. Máme také v našem íčku malou knihovničku, kde lze nalézt knížky a různé publikace z oblasti hudby, focení, videa, sociální problematiky, výpočetní techniky a mnohé další. Máme v našem centru výbornou techniku na práci s grafikou (softwarový balík programů) a tak dále.

Největší zájem je o základní služby jako je kopírování, tisk, internet a poradenství v různých oblastech mladých (hledání brigády, stáže, studium v zahraničí atd.)


Jak dlouho pracuješ s dětmi a mladými? Co ti ta práce dala, ale i vzala?

S dětmi a mladými pracuji od počátku práce v Íčku – tedy od prvního června roku 2009. Je to už více jak tři roky. Je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Co mi tato práce dala a vzala? Dala mi možnost setkat s novými lidmi, a navázat nová přátelství, kamarádství. Možnost jim pomoci s nejrůznějšími věcmi, ať už se to týká podpory při realizaci nějaké aktivity, pomoci s psaním projektů, či jen obyčejná pomoc o nějakou informaci. Vzala mi spousty času, mnohdy i energie, někdy bohužel i iluzí a naivity.


Jaké akce pro mladé jste tento rok už uspořádali a co máte ještě v plánu?

Uspořádali jsme besedy pro studenty o živelných katastrofách, a jak se v těchto situacích chovat. Dále jsme vymysleli benefiční divadelní představení pro studenty a širokou veřejnost. Výtěžek z této akce byl věnován denní nestátní organizaci Duha, o. p. s., toto zařízení se věnuje mladým s různým druhem postižení. Měli jsme velkou radost, že se tato akce uskutečnila a divadlo se všem divákům líbila, a svým vstupným pomohli přispět k vybudování venkovního altánku v zahradní části tohoto zařízení. Uspořádali jsme řadu cestovatelských večerů o různých zajímavých zemích – kupříkladu o Švýcarsku, Keni, Spojených arabských emirátech, Kataru, a mnohé další nás ještě teprve čekají v druhé půlce tohoto roku.

Je toho hodně co nás v druhé půlce roku teprve čeká. Od září u nás bude dobrovolnice na Evropskou dobrovolnou službu z Německa, z toho máme opravdu velkou radost, že se nám opět po letech podařilo vyřídit všechny potřebné náležitosti a budeme mít opět mezi námi někoho nového. Čeká nás v září již zaběhlý Evropský den jazyků, který pořádáme na Obchodní akademii v Orlové, studenti tak mají možnost potkat se právě s dobrovolníky ze zahraničí, kteří pobývají v Česku, chceme tak mladým lidem ukázat jaké možnosti tato dobrovolnická služba nabízí. Děláme také v září kampaň Česko proti chudobě – přednášky pro studenty a happening pro veřejnost, promítání dokumentů o problematice chudoby ve světě. Pro neziskové organizace realizujeme minikonferenci o fundraisingu, interaktivní besedy o lidských právech pro veřejnost, diskuzi o problematice reforem v naší zemi pro studenty a veřejnost s odborníky na danou problematiku. Čekají nás ještě také další z řady Cestovatelských večerů. Podařilo se nám získat prostředky na tvůrčí činnost s grafikou, a budeme mapovat problémy v našem městě. Na závěr chceme uspořádat výstavu s prezentací naší činnosti a také řadu besed a diskuzí se studenty a veřejností Je toho celkem dost, co nás ještě čeká, tak nám držte palce, ať se to vše vyvede.

 

Co pro tebe znamená kampaň „Information Right Now! Young people are asking“?

Znamená to pro mě velkou kampaň, která si klade za cíl upozornit mladé lidi na to, že mají právo na informace. Momentálně to pro mě znamená, že jsem procestoval hodně míst v regionu okolo Orlové, a to v průběhu dvou dní spolu s kamarádem, abychom roznesli „kešky“ na místa, a aby se mladí lidé mohli v našem regionu účastnit této zajímavé soutěže (více info o soutěži: http://www.nicm.cz/pravidla-souteze).

 

16. 5. 2012 proběhl celoevropský happening, zúčastnilo se i vaše orlovské Íčko Jak celá akce probíhala?

Konkrétně v Orlové proběhla kampaň tak, že jsme měli na Náměstí 28. října v Orlové – Lutyni od rána postavený propagační stánek s různými informacemi, probíhal také lehký vědomostní kvíz, kde mohli návštěvníci zodpovědět jednoduché otázky týkající se našeho centra, a získat tak drobné odměny ve formě sladkostí, propagačních předmětů a brožurek. Mohli se nás také zeptat na nejrůznější informace, které je zajímaly. Pro nejmenší návštěvníky byly připraveny logické hry, a to ve spolupráci se Střediskem volného času Korunka z Ostravy – Mariánských Hor, a barevné nafukovací balónky. Na úplný závěr byl vytvořen otazník z lidských těl a balónků, jako společný symbol této kampaně.

Myslíme si, že kampaň se vcelku vyvedla. Škoda jen, že především kvůli nepříznivému počasí jsme museli stánek přesunout z náměstí do vestibulu Domu kultury města Orlové, tudíž nebyl dopad mezi obyvateli až tak velký. Děkujeme velice za podporu všem, kteří se na této aktivitě podíleli a pomohli ji realizovat, především pak paní ředitelce DKM Orlová, MgA. Izabele Kapiasové, a týmu jejích spolupracovníků, Veronice Krulové ze Střediska volného času Korunka v Ostravě, Městu Orlová a všem ostatním. Věříme, že se akce podaří i v dalších letech, a to s daleko větším dopadem a rozsahem.

 

Kateřina Mydlářová, červenec 2012

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2