S diplomem z VŠ rovnou na úřad práce

Jací absolventi najdou po vysoké škole práci? Daří se hlavně doktorům a právníkům. Propadli naopak absolventi zemědělských, ekonomických a technických oborů.

Ať je ekonomická krize nebo není, absolventům lékařských a právnických fakult to může být v podstatě jedno. Po skončení studií právě oni nemají téměř žádné problémy s uplatněním ve svém oboru. Ukazují to alespoň poslední statistiky, které každoročně zpracovává Středisko vzdělávací politiky Univerzity Karlovy.

V loňském roce byla míra nezaměstnanosti studentů z lékařských fakult jednou z nejnižších - nedosahovala ani jednoho procenta. I přes ekonomickou krizi se navíc neustále snižuje.

Radost tak může mít například Univerzita Karlova nebo Západočeská univerzita v Plzni. Právě jejich absolventi z lékařských a zdravotnických fakult skončili v pomyslném žebříčku úspěšnosti při hledání práce na nejlepších místech.

Naopak nejhůře hledají práci absolventi technických, zemědělských, ekonomických a přírodovědných fakult. "To bylo do značné míry způsobeno dopady krize v průmyslu a v podnikatelském sektoru vůbec," vysvětlují autoři studie.

Problémy s uplatněním tak loni měli například studenti Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně či absolventi Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. "Už řadu let je české vysoké školství předimenzované. V posledním roce z každých tří devatenáctiletých mladých lidí dva pokračují v terciárním vzdělávání," reagoval prorektor Jihočeské univerzity Zdeněk Brandl.

Přestože "jeho" studenti ze Zemědělské fakulty měli při hledání práce problémy, naopak ti z filozofické fakulty si práci hledali lépe než v předchozích letech.

Školy se ale shodují, že to, jak budou absolventi při hledání práce úspěšní, výrazně ovlivnit nemohou. Rozhoduje o tom aktuální ekonomická situace a podmínky v každém regionu. Připouští ale, že při vybírání školy by měl hrát roli právě i fakt, jak si absolventi jednotlivých škol stojí. "Tento ukazatel sleduji jako hlavní. Uplatnitelnost absolventa by ale především měla zajímat naše budoucí studenty," uvedl Ivo Vondrák, rektor Technické univerzity Ostrava.

 

Více informací na http://www.lidovky.cz/s-diplomem-rovnou-na-urad-prace-elity-z-vs-o-volna-mista-nezavadi-pxe-/ln_veda.asp?c=A110206_130803_ln_domov_ape

 

 

Zdroj: lidovky.cz
Vložila Markéta Šretrová, únor 2011

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2