Senát schválil zákon o elektronické identifikaci

Logo Ministerstva vnitraSenát, 19. 7. 2017, schválil nový zákon o elektronické identifikaci. Zákon umožní jednoduchý, bezpečný a státem zaručený způsob prokazování totožnosti uživatele v prostředí internetu a zároveň pomůže k rozvoji a snadnému využívání online služeb veřejné správy. Zákon o elektronické identifikaci historicky poprvé stanoví pravidla pro jednotlivé strany, které se účastní procesu elektronické identifikace, a přímo tak navazuje na evropské nařízení eIDAS (o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu). Díky tomuto zákonu bude možné v každé životní situaci, kdy se vyžaduje prokázání totožnosti, umožnit toto prokazování i na dálku elektronickou cestou.

„Díky zákonu o elektronické identifikaci vytvoříme univerzálně použitelný systém pro bezpečné ověřování totožnosti online, ke kterému se budou na jedné straně připojovat úřady a obce se svými službami a na druhé straně poskytovatelé prostředků pro identifikaci, kteří splní požadavky stanovené tímto zákonem. Veřejná správa tak ušetří značné prostředky za budování vlastních identitních systémů a občané budou mít možnost přihlašovat se k většině služeb jedním způsobem, a nebudou tak nuceni pamatovat si desítky přihlašovacích údajů k jednotlivým službám,“ vysvětlil přínosy nového zákona náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ICT Jaroslav Strouhal.

Schválený zákon zavádí „národní bod pro identifikaci a autentizaci“, což je informační systém, který poskytne formou sdílené služby všem orgánům veřejné moci jednoduchý nástroj k ověření totožnosti uživatelů jejich online služeb. K němu se pak díky zákonu budou moci připojit i soukromoprávní poskytovatelé identitních prostředků, kteří projdou procesem akreditace. Prostředkem s nejvyšší úrovní důvěry (definované nařízením eIDAS) poskytovaným státem pak budou občanské průkazy s čipem a identifikačním certifikátem, které budou plošně vydávány od července příštího roku.

 

Vložila: Barbora Bělíková, červenec 2017

Zdroj: www.mvcr.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5