Senátoři chystají slyšení o přístupu k romským žákům

Rovný přístup ke vzdělání s ohledem na žáky z romské menšiny je tématem veřejného slyšení, které na úterý chystá senátní výbor pro vzdělávání a petice.

 

Kromě zástupců ministerstva školství si pozval také ministra pro lidská práva Michaela Kocába nebo zástupce sdružení Společně do školy, který usiluje o to, aby romské děti měly reálnou možnost vzdělání ve standardních základních školách. Zavést opatření proti diskriminaci romských žáků na školách uložil Česku před třemi lety Evropský soud pro lidská práva, situace se ale od té doby příliš nezměnila.

Podle studií, které si loni nechalo zpracovat ministerstvo školství, třetina romských dětí bývá zařazena do praktických, dříve zvláštních škol, přičemž u neromských jsou to jen dvě děti ze sta. Podle sdružení pak je kvůli tomu drtivá většina těchto romských dětí odsouzena k sociálnímu vyloučení.

Ministerstvo už rozdělilo na podporu rovných příležitostí ve vzdělání miliardu korun z fondů EU. Peníze jsou určeny například na zaplacení učitelských asistentů pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Celkem bude mít na podobné podpůrné projekty 4,5 miliardy korun. Ministerstvo už také připravilo změny vyhlášek o vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a o školských poradnách.

Kocáb má na slyšení představit koncepci romské integrace do roku 2013. Koncepce úkoluje jednotlivá ministerstva, která se na začleňování Romů do společnosti mají podílet.

Kromě Kocábova úřadu to mají být například ministerstva práce a sociálních věcí, školství, vnitra a ministerstvo pro místní rozvoj. Na městských úřad by pak do tří let měly být vytvořeny podmínky pro činnost romských poradců.

Mnoho Romů v Česku podle studií žije ve výrazně horších podmínkách než většinová společnost. Agentura Evropské unie pro základní lidská práva dokonce loni označila české Romy za nejvíce diskriminovanou menšinou ve státech EU.

Největší míru diskriminace shledala podle výsledků svého průzkumu v přístupu ke vzdělání a k práci. Česká vláda se vůči tomuto hodnocení ohradila. Podle Kocába výsledky průzkumu souvisí s relativně vysokým právním povědomím českých Romů a jejich znalostí antidiskriminačních opatření ve společnosti, ve které jsou mnohem lépe integrováni než Romové v ostatních státech.

Podle čtyři roky staré analýzy společnosti GAC bylo v Česku asi 300 vyloučených lokalit, v nichž žilo na 80.000 lidí. Sociální vyloučení se týká i romských dětí, které podle studie mají oproti ostatním jen poloviční šanci na úspěšné ukončení základní školy a ještě horší vyhlídky na získání kvalifikace a zaměstnání.

 

Zdroj:www.iporadna.cz

Datum:23.2.2010

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5