Šmoulové – Snesitelná zábava (recenze)

šmoulovéRecenze na dětské filmy se šmoulují velmi těžko. Recenzent totiž nepatří do cílové skupiny (dítě), málokdy patří do skupiny přidružené (rodič) a navíc vidí daleko víc filmů, než průměrný divák. Eskapády menších příbuzných z Pandory (protože kdo ví, kde Šmoulí vesnice vlastně je) nás navíc provázeli dětstvím. Dostává na frak další z dětských hrdinů?

Šmoulů je přesně sto. Taťka Šmoula, Šmoulinka a 98 dalších modrých trpaslíků. Kde se vzali, jak přicházejí na svět a jak funguje jejich společnost, to se nedozvíme (a na podivnost toho uspořádání upozorní i sám čaroděj Gargamel). Zato víme, že jsou šťastní, veselí, že mají jména podle svých vlastností a že jediné, co je ohrožuje, je nedalo žijící výše zmíněný čaroděj, který z nich chce vymačkat magickou esenci, díky které by ovládl svět. Při útoku na vesnici se skupina Šmoulů, vinou Nešiky, dostane do současného New Yorku a musí se nějak dostat zpět. Gargamel jim je v patách, samozřejmě. Šmoulům pomáhá kariérista Neil Patrick Harris, kterého čeká polepšení, a jeho těhotná manželka.

Síla Šmoulů je asi v tom, že se nebojí sami sebe shodit. Tvůrci si uvědomují, že patetické proslovy o rodině, přátelství, vnitřní síle a o všem, co je důležité,  jsou sice nedílnou součástí podobného filmu, ale také jakoby nás před nimi chtěli ochránit a nechávají je vyplout na povrch jen málokdy. Většinu času zabírá nejrůznější akce (Šmoulí vesnice, hračkářství, knihkupectví, hrad), což je rozhodnutí, které je třeba pochválit. Dospělý (a vlastně i dětský) divák tak trpí daleko méně stupidními dialogy, jimiž je celý film prošmoulován.

Postavičky Šmoulů (a částečně Gargamelova kočka Azrael) jsou vytvořeny na počítači. Je zcela evidentní, že na nich nepracovala WETA, ale jejich vzhled (něco mezi hliněnou figurkou a skutečnou postavou) asi nikoho neurazí.

Je škoda, že postava Gargamela se v podstatě neustále trapně pitvoří. Je to čaroděj, ze kterého má jít trochu strach, nemá trapně procházet dýmem, kdykoliv ho vidí, močit do kbelíku na led. Za prvé to dětského diváka nepobaví (doufám), za druhé to je zkrátka ubohé. Zlo by mělo působit zle, ne uboze.

Dospělý divák se párkrát pousměje ("Chybí mi ostatní Šmoulové. Kromě Šmouly Negativisty.", sem tam se ozývající Šmoula-gay, Šmoula Vypravěč, jehož hlas zní neustále jako z amplionu), ale podstatné je, že by jako doprovod mohl trpět daleko víc. Co se dětí týče, na projekci nějaké byly a vypadalo to, že se dobře baví.

Šmouly by bylo snadné odstřelit jako infantilní zábavu prokládanou stupidními dialogy, ale tři díly Chipmunků napáchají v dospělých určitě daleko větší škody než jedni Šmoulové.

Hodnoceni: 40%

Režie: Raja Gosnell
Hraji: Jonathan Winters, Alan Cumming, Neil Patrick Harris, Katy Perry, George Lopez, Hank Azaria, Paul Reubens, Jayma Mays, Sofía Vergara, Anton Yelchin, Fred Armisen, B. J. Novak, Jeff Foxworthy, Kenan Thompson, Wolfgang Puck
USA / Belgie, 2011, 102 min

 

 

Vložila Markéta Šretrová, srpen 2011
Zdroj: Fanmovie.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
 
5
6
7
8
9
10
11
 
 
 
 
 
 
 
12
13
14
15
16
17
18
 
 
 
 
 
 
 
19
20
21
22
23
24
25
 
 
 
 
 
 
 
26
27
28
29
30
31
1