Smutné rekordy českých dětí

České děti se pravidelné dostávají na špici v evropských statistikách v počtu závislých na alkoholu, kouření marihuany a v počtu sebevražd. V poslední době odborníci navíc zjišťují, že existuje úzká vazba mezi užíváním návykových látek a pokusem o sebevraždu. Příkladem může být šestnáctiletá dívka pod vlivem drog v Napajedlech u Brna, s kterou museli policisté letos v červnu složitě vyjednávat, aby neskočila ze stožáru vysokého napjetí.

Pokud jde o alkohol, evropská studie ESPAD v loňském roce zjistila, že zatímco v okolních zemích popíjí alkohol zhruba 57 procent školáků, v Česku je to neuvěřitelných 79 procent.

Marihuanu u nás vyzkoušela téměř polovina lidí ve věku 15 až 34 let (49,3 procenta). To je nejvíc z celé Unie. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) za rok 2012. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, mají s konopnými produkty zkušenost jen tři procenta z nich.

Sebevraždu pak v Česku spáchá okolo pěti až deseti dětí do 15 let. U starších dětí do 19 let dokonce zdravotníci napočítali kolem čtyřicet sebevražd ročně.  U dívek převažují otravy, u chlapců oběšení. „Statistiky přitom mapují jen sebevraždy dokonané a jednoznačně prokázané,“ upozorňuje zástupce přednosty Dětské psychiatrické kliniky v Motole Jiří Koutek. Pokusů, které nakonec nevyšly, podle něj bude až stokrát víc.

Co je důvodem?

K sebevraždám se nejčastěji uchylují děti, které trpí konflikty v rodině nebo týráním a zneužíváním. Opakovaným důvodem jsou také špatné školní známky, šikana nebo počínající partnerské problémy.

Co je ale podle odborníků nejvíc alarmující, je fakt, že se počet dětských sebevražd v Česku nedaří stlačit. „Počet úrazů se postupně daří snižovat, přispívá k tomu řada akcí zaměřených na prevenci, u sebevražd se to ale opravdu nedaří,“ potvrzuje Iva Truellová z ministerstva zdravotnictví.

Rodiče, všímejte si svých dětí!

Odborníci proto alespoň vyzývají rodiče, aby chování svých dětí bedlivě sledovali. Varovnými signály mohou být výkyvy nálady, deprese, problémy ve škole nebo s kamarády.

 

Dětské sebevraždy v Česku:

Děti od 10 do 14 let

  • sebevraždu spáchá průměrně 5 dětí ročně
  • nejčastěji skokem z výšky
  • další způsoby: otrava, oběšení, zastřelení, skok pod vlak

Děti od 15 do 19 let

  • sebevraždu spáchá průměrně 40 dětí ročně
  • nejčastěji oběšením (216 případů za 10 let) a skokem z výšky (69 případů za 10 let)
  • další způsoby: otrava, utopení, zastřelení, skok pod vlak, ostrý předmět, úmyslná havárie auta

 

Zdroj: aktualne.centrum.cz, www.lidovky.cz
Poslední aktualizace Markéta Žáková, srpen 2015.

 

 

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5