Startuje Národní soustava povolání

logo NSPŠkoly a lidé, kteří se rozhodují o svém povolání nebo mění zaměstnání, mohou využít Národní soustavu povolání, která je k dispozici na adrese www.nsp.cz. Najdou v ní mimo jiné informace o náplni jednotlivých profesí, průměrných mzdách a školách, které na konkrétní povolání připravují. Systém se bude dále doplňovat, do konce června by v něm měly být charakteristiky 700 povolání, řekla manažerka projektu Jolana Blažíčková.

 

Soustava by měla podle ní pomoci řešit situaci na trhu práce, kterému chybějí v některých oborech zaměstnanci. Zlepšit by měla komunikaci mezi zaměstnavateli a školami a přispět k tomu, aby školy při vzdělávání lépe zohlednily požadavky zaměstnavatelů na profil absolventů.

 

„Soustava by měla zaměstnavatelům poskytnout prostor pro to, aby mohli jednoznačně prezentovat povolání, která potřebují, a vzdělavatelé podle toho upravovat svou činnost tak, aby se nabídka s poptávkou dostaly do rovnováhy," řekla Blažíčková.

 

V systému naleznou zájemci popis povolání včetně seznamu dovedností, které k jejich výkonu potřebují ovládat. Najdou v něm také odkazy na zařízení, která vzdělání v hledaných oborech poskytují.

 

Kromě informací o průměrných mzdách jim systém poskytne také údaje o tom, jaká je nezaměstnanost v daném oboru, nebo zda naopak takto vzdělaní zaměstnanci chybějí. Školy by se podle Blažíčkové měly hlavně dozvědět, jak změnit obsah vzdělávání, tedy co žáky učit nového, a co naopak už zaměstnavatelé nepotřebují.

 

Informace do soustavy poskytují takzvané Sektorové rady, složené ze zástupců cechů, profesních sdružení, významných zaměstnavatelů v daných odvětvích a dalších odborníků. V současnosti je jich 19.

 

Systém se bude podle manažerky i nadále vyvíjet, popsaných 700 povolání, která by se měla do konce června do databáze dostat, tvoří podle Blažíčkové asi 40 procent všech profesí. Sektorové rady však prý budou postupně zpracovávat další.

 

Realizátory veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí jsou společnost Trexima, Hospodářská komora České republiky, Institut svazu průmyslu ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

 

 

Zdroj: Učitelské noviny, 6.5.2008

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30