Stopy lidí od pravěku na Měsíc - výstava

Ve středu 28.11. byla zahájena v Národním muzeu města Prahy velmi významná výstava letošního roku Stopy lidí od pravěku až na Měsíc. Výstava potrvá do června 2008.
"Stopy lidí" je výstava oslavující lidské nohy jako nejstarší dopravní prostředek, který dokázal lidstvo přenést nejen na druhou stranu země, ale také na měsíc. Výstava se zaobírá lidskou nohou, lidskou chůzí a vůbec vším, co je vlastně s nohou spojené. Zabrousíte zde do počátku lidské chůze, kdy se člověk, jak ho známe dnes, postavil na dvě nohy a začal chodit vzpřímeně.

Jak poznáte sami, ze začátku noha sloužila „jen“ jako dopravní prostředek, díky němuž se člověk dostal z bodu A do bodu B. Shlédnete zde celkový vývoj nohou a poznáte i velmi starou péči o nohy sebranou cestovateli ze všech kontinentů a různých zákoutí, které člověk mohl poznat také jen díky své noze.


Přejdete do století slavných cestovatelských a náboženských výprav, kde účastníci museli někdy ujít „po svých“ několik stovek kilometrů. Ale už dávno lidé věděli, že noha neslouží jen k chůzi, ale i k tanci, sportu a také v neposlední řadě i k parádění a ozdobě.

Proto zde vedle vývojových stádií holeně můžete najít třeba jedny z prvních lyží, prstýnek na nohu (pozor dámy! Ten nebyl určen pro vás, ale pro muže), otevřené sandály, ve kterých chodili mniši na horách nebo další vzácnosti jako tretru Emila Zátopka, tenisku Shakila O’Neala a nebo to budete koukat, trochu napovíme – tahle bota nebyla jen na Zemi….

 

Zpracovala: Ivana Hladká, ICM, NIDM

Zdroj: http://www.stopylidi.cz/popis-vystavy.html

Další odkaz: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-lukes.php?itemid=2122

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1