Talentované mládí šlape vědcům na paty

jan patákJako jakýsi protiklad toho, že čeští žáci nejsou zrovna úspěšní v mezinárodních srovnávacích testech, představil Talnet čtveřici studentů, kteří se onomu stereotypu absolutně vymykají.

Talnet je program, který cíleně rozvíjí nadanou a talentovanou mládež se zájmem o přírodní a technické vědy. Projekt zahrnuje celou republiku, využívá online prostředí a nabízí aktivity šité na míru náctiletým studentům.

Právě tito studenti jsou důkazem toho, že zájem mladých o vědu není mrtvý. Ať už jejich zálibu vypěstovali kantoři zapálení pro předmět, jenž učí, nebo ti, kteří se jim věnovali v mimoškolních aktivitách, byl to čas vytyčený pro dobrou věc a přinesl své plody.

Nadání žáků se totiž nesrovnává pouze prostřednictvím testů a olympiád, ale také skrze jejich vlastní nápady, výzkumy i vynálezy. Možná je to překvapivé, ale mnoho experimentálních řešení problémů pochází právě od mladých lidí. Ukryti před publicitou tak vyrůstají malí badatelé, vědcitisková konference a inovátoři.

 

Mladí vědci

Například Charlota Blunárová, studentka vyškovského gymnázia, spatřovala problém v tom, že se na trhu doposud neobjevil telefon, který by byl vizuálně i funkčně zajímavý pro děti, tak se rozhodla jej navrhnout. Se svým designem mobilního telefonu poté zvítězila na celostátní přehlídce v rámci soutěže SOČ.

Ještě většího úspěchu dosáhl student Jan Paták, který ve spolupráci s firmou CompoTech vymyslel vertikální navíjecí stroj a přinesl tak novou technologii navíjení uhlíkových vláken při výrobě delších trubek. Za tento objev byl oceněn třetím místem v mezinárodní soutěži INTEL - ISEF.

studentiO publikování odborného článku v časopise Jemná mechanika a optika vydávaný Akademií věd ČR se zasloužil Ondřej Novák. A také výstupem z analýzy Davida Wagenknechta o biologických látkách jako materiálech pro lasery má být odborný článek, avšak v anglickém jazyce.

 

Dnes v 18:00 můžete na adrese http://obelix.cesnet.cz/talnet-cafe zhlédnout online diskuzi o možnostech pro zájemce o vědu a techniku. Diváci budou moci zadávat hostům otázky pomocí chatu.

 

Více informací zde

 

 

Markéta Šretrová

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
31
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
1
2
3
4
5
6