Transformers 3 – Mlátící se obří roboti sklouzli k rutině

Jednička dobrá, dvojka pokažená. Jak si povede třetí díl? Ten zrovna přichází do kin. Bay tvrdí, že se poučil, Spielberg na všechno znovu dohlíží a Megan Fox vystřídala blonďatá Rosie Huntington-Whiteley. Osobně bych řekl, že je to změna k horšímu, protože Rosie mi připadá jako větší herecké dřevo než Megan Fox. V nových rolích můžeme vidět i Johna Malkoviche a Patricka Dempseyho. Shia LaBeouf hraje stále stejného sympaťáka, jen ti rodiče jsou až příliš karikaturní. Ale postavy jsou v Bayově podání spíš figurkami a dělí se na ty otravné (John Turturro je každým dílem horší, rodiče také a John Malkovich je úplně zbytečný) a ostatní.

Všechno začíná při starém. Hrdinství Sama Witwickyho je utajeno a Sam si musí hledat práci jako každý druhý. Ale není to tak hrozné, když vám společnost v posteli dělá manažerka s postavou modelky spodního prádla. Autoboti jezdí po světě a zachraňují lidstvo před jeho vlastními problémy, zatímco Decepticoni si lížou rány v jeskyních. Ale jen na chvíli.

Hned v úvodu se totiž dozvíme, že v roce 1961 havarovala na odvrácené straně měsíce autobotská vesmírná loď. Sověti i Američané pak závodili o to, kdo se k ní dostane první, Američané vyhráli a na výsledky se 40 let postupně zapomínalo.

Bay se vrací v plné síle a kouzlí kamerami o sto šest. Svět v jeho podání je plný barev a krásných záběrů a dojde na všechny výbuchy a drsné chlapíčky, jdoucí proti kameře v záběrech tak zpomalených, že se nedivím, že má film 2,5 hodiny. Akce je rychlá, úderná a velkolepá, což je přesně to, co od Transformerů očekáváme a zároveň to, co dostaneme. Trikové studio muselo při práci vypálit celou jadernou elektrárnu, když vytvářelo to, co vidíme na plátně - víceméně bezchybné zapracování obrovských robotů do skutečného světa. Dokonce i mimika robotů je úžasná, leč dvousečná. Občas ve mě vzbuzovala pocit, že jde o hranou verzi Aut. Ale pak něco vybouchlo a vrátil jsem se do reality. Scénárista Ehren Kruger se vážně snažil, ale ani tentokrát se nezvládl zbavit stupidního humoru a neméně stupidních hlášek o svobodě.

Ale celý film prostupuje pocit rutiny a nezájmu. Divák se nenudí a ty dvě a půl hodiny proběhnou celkem snadno, jenže to (alespoň mně) nestačí. Ani v jednu chvíli jsem si neřekl "fíha, ti se s tím fakt vyblbli". Seděl jsem, koukal jsem, pak to skončilo a já šel. Nic. Žádný pocit, žádný záchvěv dětinské radosti, kterou bych od takového filmu čekal. Chyběla mi scéna, která by se vyrovnala příletu Autobotů z prvního dílu, perfektní sladění hudby a obrazu. Nějaký kus nadšení. Něco, čím by Bay vzkázal světu "podívejte, co všechno si můžu dovolit", jako u Mizerů 2. Chyběla mi hravost a nápady. Představovačka Rosie, která vypadala jako reklama na spodní prádlo, byla jediný záchvěv originality. Nebýt Bayových obrazových trademarků, vyvolaly  ve mě Transformers 3 stejný pocit, jako Světová invaze.

Z Baye se stává rutinér. Zřejmě se nudí a 3 díly téhož za sebou mu prostě brání užívat si natáčení. Je to škoda, trilogie Transformers se zřejmě nikdy nestane legendou, zůstane jen zábavnou reklamou na hračky od Hasbra.

 

Hodnoceni: 75%

Režie: Michael Bay
Hraji: Shia LaBeouf, Hugo Weaving, Tyrese Gibson, Frances McDormand, John Malkovich, Ken Jeong, Alan Tudyk, John Turturro, Peter Cullen, Kevin Dunn, Patrick Dempsey, Rosie Huntington-Whiteley, Josh Duhamel, Keiko Agena, Frank Welker, Tom Kenny, Karyn Parsons, Glenn Morshower
USA, 2011, 154 min

 

Zdroj: http://fanmovie.cz
 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30