Turistické stezky pro vozíčkáře vznikají na horách i v okolí měst

Na stromě jsou přibité tři značky: jedna zimní pro běžkaře, druhá turistická a třetí se symbolem invalidního vozíčku. S takovými rozcestníky se čeští turisté budou potkávat stále častěji. Zvláštní trasy pro vozíčkáře jsou už dnes třeba v Jizerských horách a na Šumavě, od května nové trasy přibyly v okolí Brna.

 

Brno

Iniciátorem brněnského projektu je Radim Liška, který se rozhodl pomoci lidem s podobným handicapem a vytvořil kolem Brna turistické trasy speciálně pro vozíčkáře.Vedou po současných silnicích, lesních a polních cestách i lesních stezkách. Nejkratší má pět a nejdelší téměř 30 kilometrů. Trasy jsou nejen podrobně popsané, hendikepovaní turisté se také můžou dozvědět, kterým místům se mají vyhnout. Speciální brožuru s popisy tras i mapkami si zájemci mohou zdarma vyžádat na čísle 800 100 150. Podorobnosti o tom, kudy trasy vedou, je možno též nalézt na stránkách www.handicaptour.cz.

 

Jizerské hory

V Jizerských horách vytyčili celkem 9 tras takovým způsobem, aby je mohli absolvovat vozíčkáři (na mechanickém či elektrickém vozíku, s doprovodem i bez), tak i rodiče s malými dětmi, na kolech nebo s kočárky. Trasy jsou vedeny tak, aby z nich bylo možné shlédnout co nejvíce zajímavostí blízkého i vzdálenějšího okolí – panoramata Ještědského hřebenu, Jizerských hor, ale i Krkonoš, žitavské nížiny, frýdlantského výběžku atd. Podrobný soupis tras lze najít na stránkách www.jizerky.cz.

 

 

 

Šumava

Správa národního parku Šumava navrhla pro vozíčkáře, ale třeba i pro rodiče s kočárky jednoduchý klasifikační systém, popisující kvalitu povrchu a převýšení trasy. Méně pohybliví turisti si mohou vybrat z 5 tras, které vedou atraktivními oblastmi, ale zároveň se vyhýbají místům, kudy jezdí ve velké míře cyklisté. Systém vozíčkářských tras správa zveřejnila na svých webových stránkách www.npsumava.cz.

Handikepovaní turisté, kteří míří na Šumavu, mohou využít i autobusové dopravy a zúčastnit se výletů, které se pořádají v rámci projektu Dostupná Šumava. Autobusové zájezdy s průvodcem mimo hlavní turistickou sezónu přiblíží místa, kam není vjezd osobním automobilem dovolen. Organizované výlety povedou po dvou trasách a uskuteční se vždy v několika termínech během května, června, září a října. Popisy tras a termíny jejich pořádání jsou k nalezení opět na stránkách www.npsumava.cz.

 

 

 

Bezbariérové památky

Další turistické lokality a rekreační objekty, které jsou přístupné vozíčkářům a méně pohyblivým občanům, uvádí Liga za práva vozíčkářů na svých stránkách ligavozick.skynet.cz. Tipy na návštěvu bezbariérových památek a a návod, jak zdolat ty méně dostupné, obsahuje knížka Jak dobýt hrad. Publikace s podtitulem Památky takřka bez bariér je obsáhlým průvodcem po českých kulturních památkách a je na stránkách Národního památkové ústavu je umístěna volně ke stažení. Odkaz a bližší informace o knížce naleznete ZDE.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz, www.tyden.cz a stránky uvedených společností
Pro ICM/NIDM zpracoval Tomáš Hodač, 16. 5. 2008
Odkazy dostupné 15. 7. 2010

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2