Týdny pro duševní zdraví 2019 po celé ČR!

Přijďte na největší multižánrovou osvětovou kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním v ČR! Čeká na vás rozmanitý program v podobě koncertů, happeningů, výstav, divadelních a filmových představení, workshopů, dnů otevřených dveří, kulatých stolů, besed a diskusních fór o nejrůznějších aspektech duševního zdraví a mnoha dalších.

 

 

Jen za minulý rok bylo uskutečněno celkem 162 akcí ve 42 městech, do kterých se zapojilo 34 různých organizací. Akce Týdnů pro duševní zdraví probíhají po celé ČR! Program Týdnů pro duševní zdraví probíhá každoročně od 10. září do 10. října, tedy dne, který je Světovým dnem pro duševní zdraví.  Tento den stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zakladatelem Týdnů pro duševní zdraví je nezisková organizace Fokus v Praze (původně Sdružení Fokus), postupně se přidávaly další organizace v regionech celé ČR. V roce 2018 Fokus ČR uzavřel partnerství s Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ) a nyní pod společnou záštitou šíří myšlenku a hodnoty Týdnů pro duševní zdraví dál. Akce Fokusu Praha na Týdnech pro duševní zdraví 2019 si můžete prohlédnout zde.

Fokus ČR je významná platforma sdružující 10 neziskových organizací (Fokusů), které pomáhají lidem s duševním onemocněním napříč celou ČR. Národní ústav duševního zdraví je přední české vědecko-klinické centrum v oblasti výzkumu duševního zdraví, onemocnění a neurověd.

Cílem Týdnů pro duševní zdraví je přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím, zkušenosti lidí s duševním onemocněním, možné způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací působících v sociálně-zdravotní oblasti.

Témata spojená s duševním zdravím a nemocí jsou v naší společnosti stále na okraji veřejného zájmu a jsou často tabuizována nebo zatížena mnoha mylnými představami a předsudky. Pro zlepšení postojů veřejnosti k této problematice je nutné o duševním zdraví a nemoci častěji hovořit v médiích i mezi sebou a také pořádat kulturní a společenské akce, které pomohou témata přinést do povědomí široké veřejnosti. Díky svému zaměření tak Týdny pro duševní zdraví přispívají ke zlepšení vnímání lidí s duševním onemocněním a jejich větší toleranci ve společnosti.

 

Kdy: od 10. září do 10. října 2019

Kde: po celé ČR

Ústřední téma: Prevence sebevražednosti

Program této akce 2019 (a zároveň filtr na vyhledávání akcí v ČR) naleznete zde.

 

Podívejte se také na videa z minulých ročníků Týdnů pro duševní zdraví, např. z Rožnova pod Radhoštěm nebo z východních Čech. Archiv programu ročníků naleznete zde.

 

 

Zdroje: www.tdz.cz, www.fokus-cr.cz, fokus-praha.cz, www.nudz.cz, www.who.int

Vložila: Lucie Turzová, září 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2