Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zahajuje kampaň o dilematu uprchlíků

uprchlíkÚřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zahájil ve střední Evropě online kampaň s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o rozhodování se mezi životem a smrtí, kterému čelí uprchlíci.

Interaktivní kampaň zahájená při příležitosti blížícího se Světového dne uprchlíků, který si připomínáme 20. června, vybízí lidi k zamyšlení nad tím, jak by se zachovali v situaci uprchlíků.

„Zůstat a riskovat smrt nebo mučení? Svěřit se do rukou převaděčů?“ To jsou otázky, které kampaň klade na pozadí fotografie matky s dětmi choulícími se v přítmí.

„Uprchlíci jsou ve veřejné debatě až příliš často hozeni do jednoho pytle
s ilegálními přistěhovalci. Zapomínáme, že uprchlíci přežili neuvěřitelně nebezpečné situace a nemají jinou možnost, než uprchnout ze svého domova,“ říká Gottfried Koefner, regionální zástupce UNHCR pro střední Evropu.

„V této kampani žádáme lidi, aby se pokusili vžít do situace uprchlíků
a položili si otázku, co by dělali, kdyby byli postaveni před toto těžké dilema.“

Kampaň poběží v následujících měsících na webových stránkách a ve společenských médiích. Televizní stanice v regionu i na celém světě budou ode dneška vysílat výzvu velvyslankyně dobré vůle UNHCR Angeliny Jolie, jejíž hlavní myšlenkou je, že nikdo se nestává uprchlíkem dobrovolně. Budou tak upozorňovat na blížící se Světový den uprchlíků.

Návštěvníci webových stránek kampaně – www.unhcr-centraleurope.org/takeaction, příp. národních stránek www.unhcr.cz, se mohou prostřednictvím videoklipů seznámit s příběhy přeživších uprchlíků, vyplnit si test, jak by se zachovali v situaci uprchlíka, nebo si stáhnout novou aplikaci pro chytré telefony s názvem Můj život uprchlíka. Další osobní příběhy uprchlíků žijících ve střední Evropě budou na stránky kampaně doplňovány v následujících dnech a týdnech.

 

Lidé se také dozvědí, jak se mohou stát dobrovolníky a pomáhat uprchlíkům, kteří nalezli útočiště ve střední Evropě – například při učení jazyka, hledání bydlení nebo orientaci v nové zemi a kultuře.

V posledních dvou desetiletích, od doby, kdy Úmluvu týkající se postavení uprchlíka z roku 1951 podepsaly bývalé komunistické země, byla ve Střední Evropě poskytnuta ochrana zhruba 30 700 uprchlíkům. Podle oficiálních údajů bylo na konci roku 2011 dalších 6 500 žádostí o azyl stále posuzováno.

„Uprchlíci toho hodně přežili, než se zde vůbec dostali, ale ještě je čeká celá řada dalších výzev při hledání jejich cesty v nové zemi. Doufáme, že lidé, kteří naši kampaň uvidí, se nechají inspirovat k tomu, aby uprchlíky ve střední Evropě přivítali a pomohli jim začít s novým životem,“ říká Koefner
a dodává, že 80 % uprchlíků na celém světě hostí rozvojové země a jen malé procento jich přichází do Evropy.

 

 

Navštivte webové stránky kampaně na: www.unhcr-centraleurope.org/takeaction

Navštivte národní webové stránky: www.unhcr.cz

 

Zdroj: TZ UNHCR
Vložila Markéta Šretrová, červen 2012

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
1