V Česku je téměř pětina lidí depresivních. Můžou si ale často pomoci bez léků

logo Česká asociace pro psychoterapiiDepresivních lidí celosvětově přibývá. Celkový počet se odhaduje na 300 miliónů, léčbu podstupuje zhruba polovina.  

Podle odhadů v roce 2015 spáchalo na celém světě sebevraždu 800 000 lidí.

Moderní přístup odborníků ukazuje, že antidepresiva se zbytečně nadužívají a podceňuje se efekt psychoterapie.

 

Deprese je závažná diagnóza, která se v neléčeném stavu může stát důvodem spáchání sebevraždy. Dle statistik zveřejněných WHO v roce 2015 se k tomuto činu odhodlalo s fatálním důsledkem 80 000 lidí, přičemž ve věkové skupině 15–29 let se jedná dokonce o druhou nejčastější příčinou smrti. Rozhodnutí vzít si život je často provázeno právě depresí, jejíž výskyt se celosvětově za poslední desetiletí co do počtu pacientů zvýšil téměř o 20 % (2005–2015). Přesto léčbu údajně podstupuje pouhá polovina depresivních lidí.

Deprese v Česku. Jak k ní přistupujeme?

Pracovníci Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze provedli průzkum u pracujících jedinců starších 18 let v české populaci. Výskyt depresivního syndromu byl v roce 2014 celkem 18 %, v roce 2017 pak 16 %. Z toho navštívilo letos 11,1 % psychiatra, 15,8 % psychologa, 14,5 % se svěřilo praktickému lékaři.

Pro mnoho lidí znamená deprese automaticky užívání antidepresiv, která předepíše psychiatr. Většina z nás se však tomu brání, a proto nechce požádat o pomoc. Ovšem užívání léků není nutností.  

„Z mého pohledu by měla hrát stěžejní roli v léčbě depresí a dalších psychiatrických chorob psychoterapie. Bohužel psychiatři často vnímají psychoterapii jako okrajovou záležitost. Průzkumy efektu psychoterapie na funkci mozku přitom prokazují, že výsledky jsou s působením antidepresiv minimálně srovnatelné.“ upozorňuje psychoterapeutka a psychiatrička, MUDr. Olga Kunertová z České asociace pro psychoterapii (ČAP).

Správnou a dostatečně dlouhou psychoterapií lze předejít dalším atakám této nemoci. Pozitivním trendem podle WHO je vyšší spotřeba nenávykových antidepresiv a klesající konzumace návykových benzodiazepinů. I WHO však tvrdí, že nezanedbatelnou součástí léčby je psychoterapie.

„Představa, že lze odstranit problém jen užíváním léků, je sice lákavá, ale vztahové a existenční potíže nám žádná pilulka nevyřeší. Pouze díky psychoterapii může dojít k opravdové změně, restrukturalizaci osobnosti, zásadnímu zvýšení plasticity mozku. Navíc při ní nezatěžujete organismus žádnými léky a z hlediska pacienta jde zpravidla o příjemný zážitek.dodává Olga Kunertová z ČAP.


O České asociace pro psychoterapii

 

Profesní organizace psychoterapeutů v České republice. Hlásí se k ideám Evropské asociace pro psychoterapii a ke Štrasburské deklaraci, která formuluje psychoterapii jako nezávislou vědeckou disciplínu, jejíž výkon je nezávislým a svobodným povoláním. Cílem organizace je rozšiřovat a kultivovat prostor pro kvalifikovaný výkon psychoterapeutické profese ve všech adekvátních oblastech, sdružovat kvalifikované profesionály vykonávající psychoterapeutickou praxi, rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání, podporovat právní vědomí poskytovatelů psychoterapie a prosadit zákon o psychoterapii.Vložila: Barbora Bělíková, květen 2017

Zdroj: www.czap.cz

 


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31