Bydlení ve vlastním

domovV případě osobního vlastnictví není vlastník bytu nijak omezen v nakládání s bytem. Vlastníkem družstevního bytu je družstvo a družstevník je nájemcem bytu. Nemůže byt volně prodat ani s ním jinak volně nakládat. Naopak vlastník bytu v osobním vlastnictví může svůj byt prodat, darovat či s ním jinak obdobně disponovat.

Výhody bytu v osobním vlastnictví:

  • s bytem je možno volně disponovat (tedy jej například prodat),
  • při investování do bytu dává vlastník peníze do svého,
  • byt je možno použít jako zástavu a tudíž je vhodný pro koupi za použití hypotečního či obdobného úvěru,
  • odpadá povinnost hradit nájemné,
  • byt je možno vnitřně upravovat a rekonstruovat bez souhlasu třetí osoby (za dodržení příslušných stavebních a souvisejících předpisů)
  • byt lze dále bez omezení pronajímat.

 

Z povahy osobního vlastnictví bytu pak vyplývá i možnost tento byt například užít jako zástavu, což je významnou výhodou z hlediska financování jeho koupě z hypotečního či obdobného úvěru.

Byt v osobním vlastnictví může jeho vlastník dle svého uvážení libovolně pronajímat, a tedy jej i takto volně investičně využívat, což je opět rozdíl oproti bytům družstevním, u nichž lze družstevní byt pouze pronajmout a to jen za souhlasu družstva, jakožto skutečného vlastníka takového družstevního bytu.

Po získání bytu v osobním vlastnictví též nadále odpadá povinnost hradit nájemné. Většinou je třeba hradit již pouze příspěvky do tzv. fondu oprav a úhrady za služby spojené s užíváním bytu (el. energie, vodné, stočné, atd.).

 

Zdroj: www.jaknabydleni.cz
Poslední aktualizace: Simona Fialová, únor 2018
 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30