Volit v Londýně lze jen obtížně

Češí pobývající ve Velké Británii budou v říjnu moci volit v Londýně jen za cenu značných komplikací.Stovkám Čechů hrozí, že na podzim nebudou moci volit. Lidé, kteří žijí ve Velké Británii, totiž narážejí na nezvyklá pravidla české ambasády v Londýně. Ta na rozdíl od ostatních zastupitelských úřadů nechce lidem umožnit volit na voličský průkaz.

Úředníci v Londýně žádají po každém, kdo chce v říjnu přijít volit, aby se nejpozději do konce srpna přišel osobně zapsat na tzv. zvláštní seznam voličů. "O zapsání do seznamu je možné žádat pouze v Londýně, a to nejpozději do 30. srpna," říká Pavla Vaclová z londýnského úřadu.

Právě kvůli lidem, kteří se na ambasádách nemohou zapsat osobně, nebo plánují jen krátkodobý pobyt v zahraničí, umožňuje volební zákon ještě druhou možnost: volit na základě tzv. voličského průkazu. Zákon přitom českým úřadům přímo nařizuje, aby lidem umožnily oba způsoby, jak volit mimo republiku. Kromě londýnské ambasády se jím také všechny oslovené velvyslanectví - například v Moskvě nebo New Yorku - řídí.

Buď přijedou, nebo budou volit doma

Stovky lidí v Británii studují na univerzitách a akademický rok začíná na většině britských škol až ke konci září. Podle londýnské ambasády si tak mohou vybrat - buď si nyní udělají neplánovaný výlet do Londýna, nebo pojedou v říjnu volit domů.

Problém se může týkat poměrně velkého počtu Čechů, kteří v Británii studují nebo pracují. "Z instrukcí ambasády v Londýně jsem pochopil, že abych mohl volit v Londýně, musím tam do konce září přijet," říká student Jan Šťastný, který v polovině září odjíždí do Londýna.

"Češi mohou volit v zahraničí na českých zastupitelských úřadech buď s voličským průkazem, nebo po zapsání na zvláštní seznam voličů u konkrétního zastupitelského úřadu," říká mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka. Voličský průkaz vydávají úřady v ČR. Jeho držitelé pak mohou volit v jakémkoli volebním okrsku - i v zahraničí.

Jenže úředníci v Londýně tuto možnost nechtějí připustit. "Bohužel, jiná možnost není. V případě, že budete chtít volit na ambasádě v Londýně, musíte přijít do konce srpna," řekla Vaclová. Podle úředníků z ministerstva zahraničí mají lidé na ambasádu v Londýně v den voleb prostě přijít s pasem a voličským průkazem. Tamní úředníci je prý nakonec musí nechat odvolit.

 

Zdroj:  http://hn.ihned.cz/c1-38148220-volit-v-londyne-lze-jen-obtizne

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1