Zánětlivé onemocnění kloubů

Revmatická onemocnění lze rozdělit na zánětlivé artritidy, nezánětlivé artrózy a ostatní revmatická onemocnění.

Artritida/artróza může postihnout osoby v každém věku. Nejčastěji se vyskytují u osob starších 55 roků nicméně, některé formy artritidy postihují i děti. Existuje více než 200 různých typů onemocnění, která se projevují postižením kloubů. Z nich nejčastěji se vyskytují artróza a revmatoidní artritida.

 

Artróza je kloubní onemocnění, které se vyvíjí v důsledku „opotřebování“ kloubů. Dochází k němu v důsledku poškození kluzké, jemná tkáně, kterou nazýváme chrupavka a která pokrývá povrch kloubů. Zdravá chrupavka umožňuje vzájemně na sobě kloubům klouzat a tlumí zátěž, které je kloub vystaven. Tím kloub chrání před poškozením. Artróza vznikne tehdy, když se tato vrstva opotřebuje a kosti se o sebe začnou třít. To způsobuje bolest, otok a může vést i ke ztrátě hybnosti.

Revmatoidní artritida je důsledkem poruchy imunitního systému, kdy bílé krvinky, které za normálních okolností chrání organismus, náhle napadají zdravé tkáně zvláště ty, kloubní výstelku. Postižený kloub může změnit tvar a své postavení což vede k bolesti a ztrátě hybnosti. Na rozdíl od jiných (nezánětlivých) kloubních onemocnění revmatoidní artritida nepostihuje pouze klouby. Problémy jakými je bolest, ztuhlost, proteplení, zarudnutí a otok se mohou objevit i na jiných částech těla.

 

Mezi pět faktorů, které zvyšují riziko vzniku revmatického onemocnění patří:

· Osobní anamnéza – má – li někdo v rodině revmatické onemocnění, existuje větší pravděpodobnost onemocnění revmatickým onemocněním.

· Obezita – mít nadváhu znamená větší zátěž pro klouby a tím i jejich poškození.

· Věk – artróza se častěji vyskytuje u starší populace.

· Úraz kloubu – úraz v oblasti kloubu ke kterému došlo v minulosti může vést ke vzniku artrózy v pozdějším věku.

· Pohlaví – ženy jsou náchylnější ke kloubním onemocněním a ta mívají častěji těžší průběh .

 

Jaké jsou příznaky?

Příznaky kloubního onemocnění mohou vzniknout náhle, ale mohou vznikat i velmi pomalu. Mezi nejčastější příznaky revmatoidní artritidy patří:
• Bolest postihuje typicky některé klouby
• Jsou postiženy symetricky klouby na obou stranách
• Častěji jsou postiženy menší klouby (klouby rukou, zápěstí a nohou) a také klouby kolenní.
• Ranní ztuhlost kloubů trvá déle než 30 minut
• Klouby bývají proteplené, někdy zarůžovělé
• Pocit únavy a vyčerpanosti

Jaké důsledky má kloubní onemocnění?

Většina lidí s revmatickým onemocněním je schopna pokračovat v normálním životě. Časné stádium onemocnění často provází bolest a někdy i určitá ztuhlost nebo otoky kloubů. Zejména revmatoidní artritida může přivodit pocit nesmírné únavy. U některých jedinců příznaky artritidy vrcholí až po několika letech a poté už zůstanou stejné. Bolest a ztráta hybnosti v důsledku revmatického onemocnění mohou mít vliv i na mnohé aspekty života. V pozdních stádiích kloubní onemocnění mohou:

· způsobit, že koníčky, jakými jsou například práce na zahradě nebo vaření , stanou obtížně proveditelnými

· vést k méně nezávislému životnímu stylu

· způsobit napjatějšímu vztahy v rodině nebo s přáteli

· mít vliv na zaměstnání

U jedinců s velmi aktivní artritidou může dojít k funkčnímu postižení a až invaliditě. Co dělat, když se vyskytne podezření na revmatické kloubní onemocnění? Prvním krokem je stanovit včas diagnózu. Časná, přesná diagnóza je nesmírně důležitá. Čím dříve a přesněji je diagnóza stanovena, tím lépe lze zahájit odpovídající léčbu. Časná léčba znamená menší poškození kloubů a méně bolesti. Trvá – li bolest, ztuhlost nebo otok v oblasti kloubů déle než dva týdny je nutné navštívit lékaře.

ARTRITIDA

Co je to artritida?
Artritida znamená „zánět kloubů“. Výraz revmatismus je daleko obecnější a je užíván k popisu trvalé bolesti kloubů, kostí a svalů. Existuje více než 200 druhů artritidy a revmatických onemocnění.

Jaké jsou příznaky?

Možné příznaky zahrnují:

• Bolest, ztuhlost nebo otok kloubů, které trvají 3 nebo více dní, týden nebo období delší než jeden měsíc.
• Ztuhlost kloubů, zvláště po delším období klidu.
• Bolest nebo nepříjemné pocity v kloubu, který prodělal v minulosti úraz.

Kdo je postižen?

V Evropě trpí některou z forem artritidy/revmatickým onemocněním více než 100 miliónů osob, například v Německu má více než pět miliónů osob těžkou formu artrózy a další dva milióny osob artritidu nebo jiné zánětlivé onemocnění kloubů a páteře.

V Evropě trpí artritidou/revmatickým onemocněním více lidí než kterýmkoliv jiným onemocněním.

Revmatické onemocnění může postihnout kohokoliv, ne pouze dospělé – revmatické onemocnění má jedno dítě z tisíce.

Dá se revmatickému onemocnění předejít?

U většiny osob nelze zamezit artritické bolesti ani zánětu, protože tak jak stárne tělo, degenerují rovněž klouby.

Artritidu lze zvládnout kombinací léků, cvičení, odpočinku, kontroly tělesné hmotnosti, v některých případech je nutná operace.

Ekonomické důsledky artritidy

V USA nepřímé náklady (ztráta výdělku a produkce) na muskuloskeletální onemocnění, včetně revmatických onemocnění, dosahují každoročně téměř $ 86. 2 miliard.

Ve většině evropských zemí , každá čtvrtá návštěva lékaře souvisí s artritidou/ revmatickým onemocněním. V USA, Kanadě, Anglii, Francii a Austrálii každoroční náklady na léčbu muskuloskeletálních onemocnění jsou odhadovány na 1–2,5 % národního produktu každé jednotlivé země.

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA

Co je to revmatoidní artritida?

Revmatoidní artritida je způsobena zánětem kloubní výstelky v synovii (znemožňuje volný pohyb kloubů). Může zasáhnout kterýkoliv kloub, ale častější se vyskytuje v periferních kloubech jakými jsou klouby rukou, prstů, a nohou. § Způsobuje funkční poškození, výraznou bolest a destrukci kloubů, vede k jejich deformitám a může mít za následek i předčasné úmrtí. Typickým znakem tohoto onemocnění je, že k prvním projevům u pacientů dochází ve věku mezi 22–55 roky. Na rozdíl od artrózy, revmatoidní artritida je systémové onemocnění a postihuje tělo symetricky.

Co způsobuje revmatoidní artritidu?

Příčiny vzniku revmatoidní artritidy nejsou zatím zcela známé, avšak je jisté, že se na nemoci podílí imunitní systém. Jedná se o autoimunní onemocnění. Imunitní systém, který za normálních podmínek chrání tělo před cizorodými látkami, se spustí obráceně a tělo napadá samo sebe. Vliv na kvalitu života § Revmatoidní artritida má vážnější zdravotní dopad než artróza - dvě třetiny pacientů mají mírnou až středně těžkou funkční poruchu (neschopnost pohybu) - téměř 10 % pacientů trpí závažnou funkční poruchou - v průběhu 10 let od začátku onemocnění více než polovina pacientů není schopna vykonávat svoji práci na plný úvazek.

Výskyt revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida postihuje cca. 0,5–1% dospělé populace, na celém světě trpí tímto onemocněním více než 20 milionů (údaj 2004). Výskyt revmatoidní artritidy u žen je asi 2,5 x vyšší než u mužů.

 

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Mgr. Julie Čákiová
Zdroj: www.revma.cz 
datum: 10.8.2006
Poslední aktualizace: Monika Plisková, srpen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5