Závislost na sociálních sítích lze přirovnat k závislostem na tvrdých drogách

zdroj: dvtvZávislost na sociálních sítích mění mozek stejně jako tvrdé drogy. Instagram je nejhorší, zvyšuje riziko úzkosti a deprese, lidé se příliš porovnávají, bude to stále větší problém, říká autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig, který byl hostem internetové televize DVTV.

V rozhovoru upozornil na to, jak se doba zásadním způsobem změnila od minulosti. „Máme sociální sítě, které nám odvádějí pozornost, valí se na nás emaily…člověk před 10 lety neměl 50 nevyřízených emailů. Doba se změnila, prokrastinaci nahrává a my se nemáme od koho učit, jak pracovat se sociálními sítěmi“.

Zatímco se Facebook změnil z prostoru pro přátele na prostor pro reklamní plochu, Instagram zažívá boom. „Instagram je ze sociálních sítích nejhorší, zvyšuje riziko úzkostí a deprese. Jedno z vysvětlení je, že se tam lidé daleko více porovnávají a odvozují svou hodnotu podle toho, kolik lidí je sledují a podle toho, kolik dostanou srdíček u fotek. Závislosti na sociálních sítích jsou extrémní, přirovnávám je k tvrdým drogám. Uvidíme to u mladé generace, které je nyní 12 – 13 let, projeví se to, až tato generace půjde na trh práce“, upozorňuje Ludwig.

Jaká jsou doporučení při používání sociálních sítí?

„Ve chvíli, kdy má člověk silnější vůli a tím, že si ji například vytrénuje ve sportu, dokáže se tzv. seberegulovat – dokáže odolávat jakémukoliv pokušení. V otázce Instagramu je důležité naučit se ho používat tak, aby na něm člověk nestrávil spoustu času. Zásadou je neporovnávat se. Kdyby tam bylo schováno počet laiků a počet srdcí, tak by to nebyl takový problém“, dodává Ludwig.

Současně upozornil na to, jak je důležité umět poznávat fake news, tedy zapojit kritické myšlení. „V okamžiku, kdy budeme používat kritické myšlení, nebude zmanipulovatelní a nebudeme věřit různým konspiračním teoriím." Je dobré naučit se rozpoznávat argumentační fauly a klamy mozku, kdy automaticky vyhledáváme informace, které zapadají do našeho přesvědčení.

Celé video můžete shlédnout zde.

 

Vložila: M. Kunstová, září 2018

Zdroj: https://video.aktualne.cz/dvtv/

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1