Zkažená úča (Bad Teacher) – Andílek Cameron Diaz za katedrou

Režisér Jake Kasdan (Orange County) není nijak známou osobností a moc zkušeností zatím nepobral, přesto byl pro svůj nový film obdařen nemalým počtem hereckých hvězd. Kromě báječného Jasona Segela, proslaveného rolí Marshalla ze seriálu How I Met Your Mother a stále obsazovanějšího Justina Timberlakea začlenil i Cameron Diaz. Kam jinam, než do hlavní role.

 

 Ve filmu se to jen hemží učiteli, jako ve škole se ale cítit nebudete. Tahle parta by se v reálném světě hodila akorát tak jako dozor na chodbě a o nějakých titulech by si mohla nechat zdát. Ve filmu jsou jejich názory na výuku dost zkreslené, chvílemi to působí až jako veselá satira na americké školství. Zejména výstupy mladé učitelky Amy (Lucy Punch, možná jste ji viděli ve vedlejších rolích ve filmech jako Holky z naší školky nebo Zakletá Ella) jsou úplně mimo. Avšak Zkažená úča je, jak vám asi došlo, komedie, takže jí nejde o nic jiného, než diváky pobavit - a to se jí daří.

Kromě přehnaně nadšené, aktivní a také naivní Amy byste ve sborovně našli i sympatického tělocvikáře (Jason Segel), extrémně ostýchavou učitelku Lynn nebo bohatého ňoumu Scotta. Opravdu zajímavá společnost. Třešničkou na dortu je pak Elizabeth, postava Cameron Diaz, jež je novým přírůstkem do klubu. 

Elizabeth se po rozchodu s přítelem (zdrojem financí) ocitá v situaci, kdy je bez peněz, musí bydlet v podnájmu s nezáviděníhodným spolubydlícím a přitom neustále holduje životnímu stylu, jenž se k jejímu věku už moc nehodí. Práci učitelky na základní škole vezme jako jedinou možnost. Nemyslete si, že vyučuje, v podstatě jenom leží a spí, zatímco se její svěřenci koukají na filmy. Ve volných chvílích pak kouří, pije a nadává. V učitelském sboru si najde nápadníka, spojenkyni, ale i soupeřku a nejvíce jí pak učaruje Scott. To ale asi spíš kvůli výši jeho bankovního konta než díky jeho šarmu a osobnosti. Kvůli němu Elizabeth neváhá začít šetřit na plastiku prsou, na což jí samozřejmě učitelský plat nestačí, a tak začne spřádat plány, jak vytěžit zisk, kde se dá. Při častém podvádění samozřejmě narazí na překážku v podobě nezdravě poctivé Amy...

Cameron Diaz by měla občas hrát třeba i manželky a matky dětí, takhle si totiž neustále hraje na Charlieho andílka a už jí to po pravdě moc nejde. I přes stále super postavu a vyleštěný obličej působí v roli rozjívené a neortodoxní rebelky dost nepřirozeně. Tu mladou a svádivou roštěnku s jointem v kapse jí už prostě neuvěříte. Naprostým opakem je dokonale přirozený, leč bohužel naprosto nevyužitý Jason Segel, jenž pouhou svou přítomností a nějakou směšnou hláškou prozáří každou scénu. Stejně jako jakási vedlejší postava vousatého kantora, který je skvělý, ale jsou mu věnovány všehovšudy dvě kraťoulinké scény. No a Justin hraje magora. Ale hraje ho moc dobře.

Smát se budete poměrně často, většina vtipů vychází celkem dobře, najdou se tu však i mnohé scénáristické prohry. Některé gagy vám zprohýbají bránici už jen z principu (ten sex v oblečení a přes zapnuté kalhoty mysleli opravdu vážně?), jiné zas naopak nevycházejí tak, jak by měly. Po čase vám všechny postavy začnou připadat jako laciné karikatury, Lucy Punch začne být dokonce dost otravná. Tím se ale nenechte zmást, protože celkově jeZkažená úča víceméně vydařenou, lehce nadprůměrnou a velice vtipnou záležitostí, která vám z hlavy jen tak rychle nevyprchá. Nakonec ještě budete překvapeni, jak moc vám z ní i několik týdnů po jejím zhlédnutí utkvělo v paměti.

 

Hodnoceni: 70%

Režie: Jake Kasdan
Hraji: Jason Segel, Cameron Diaz, Eric Stonestreet, Thomas Lennon, Justin Timberlake, Lucy Punch, Molly Shannon, John Michael Higgins, Kathryn Newton, Phyllis Smith
USA, 2011, 92 min

 

Zdroj: FanMovie.cz 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2